Nedostatečná výživa zvířat

Vliv složek potravy na kůži a srst u domácích zvířat. 

Stav kůže a srsti je předmětem největšího zájmu majitele zvířete, nejen protože ovlivňuje zjev každého zvířete, ale protože je široce vnímán jako viditelný indikátor celkového zdraví zvířete a odráží vhodnost krmení nebo převahu jeho diety.

Kůže je zvláště citlivá k jemným změnám v přísunu živin, protože jde o veliký, metabolicky aktivní orgán s vysokými fyziologickými potřebami na proteiny a jiné živiny. Dietní faktory proto mají hlavní roli v udržení zdravé kůže a srsti. Onemocnění kůže mohou být následkem dlouhodobých nedostatků nebo nevyváženosti jednotlivých živin nebo následek nežádoucích reakcí na jednotlivé součásti krmení. Jinak řečeno, přidávání některých živin je prospěšné při terapii velkého množství zánětů kůže, které dobře reagují na výživu.

1. Nedostatek živin

Řada dlouhodobých nedostatků živin byla identifikována jako příčina zhoršení kondice kůže a srsti. Ačkoliv takové nedostatky vidíme nyní vzácně u zvířat, mohou občas vzniknout v okamžiku, kdy příjem krmiva zvířetem je redukován, když má krmivo špatné složení a je špatně uskladněno, nebo když zvíře není schopno trávit, absorbovat nebo využít živiny následkem onemocnění nebo genetických faktorů. Dietní interakce, které redukují dostupnost živin, mohou vzniknout při chybách ve složení, prodlouženém uskladnění nebo nadměrném podávání jinak vyváženého krmení. Tam, kde jsou odhaleny dietní chyby, je snadné korigovat jednotlivé nedostatky ve špatně složeném krmivu, krmením vyváženého komerčního krmení.

Mnoho nedostatků ve výživě může být spojeno s onemocněními kůže, ale většina se projevuje stejným okruhem klinických příznaků, které obecně odrážejí základní poškození procesů jako keratinizace, produkce mazu a růstu chlupů. Typické příznaky zvýšené produkce mazu (seborrhoei) jsou nadměrné množství lupů, zarudnutí (erytém), ztráta srsti (alopecie) nebo špatný růst chlupů, mastná kůže nebo matná, suchá srst. Příznaky jsou často spojeny se sekundární bakteriální infekcí a svěděním (pruritem). Je obecně akceptováno, že klinické příznaky jsou zřetelné po zkrmování nedostatečné diety po dobu několika měsíců.

Následující živiny jsou známé tím, že hrají klíčovou roli v normální biologii a fyziologii kůže.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info