Bílkovina

Protein je nezbytný pro normální růst srsti, dozrávání kůže (keratinizaci epidermis), pigmentaci a tvorbu mazu. U psů to představuje 25-30% denní potřeby proteinů. Existuje tu specifický požadavek na aminokyseliny obsahující síru = methionin a cystin, které jsou důležité pro produkci keratinu. Nedostatek proteinů ve výživě má za následek kožní projevy nedostatku (malnutrice) proteinů, která zahrnuje:

· křehké, depigmentované chlupy, které snadno vypadávají a pomalu znovu rostou
· nadměrné množství lupů
· tenkou, neelastickou a hyperpigmentovanou kůži

Nedostatek proteinů je vzácný v klinické praxi a objeví se většinou po hladovění, onemocnění způsobujících nechutenství nebo po dlouhodobém zkrmování špatně složeného nebo nevhodného krmení. Z krátkosti primárního nedostatku proteinů se obvykle objeví ve chvílích, kdy je potřeba krátkodobě zvýšená jako u mladých, rostoucích zvířat a u březích a kojících fen. Kromě toho nedostatečné zásobení (malnutrice) proteiny může být spojeno s nadměrnou ztrátou proteinů, která může vzniknout u některých chronických onemocnění jako jsou onemocnění slinivky břišní, protein-losing nefropatie nebo protein-losing enteropatie. Dietní korekce znamená podávání vysoce kvalitních zdrojů proteinů jako například maso, vajíčka a mléko, ale prognóza může být komplikována výskytem způsobujícího onemocnění.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení