Podvýživa u psů

Nedostatečná výživa psa

Co můžete očekávat? 

Myšlenka jediného krmiva, které by zajišťovalo zvířecímu společníkovi veškeré výživné látky po celou dobu jeho života, je mýtus. Obilná zrna představují základní ingredience většiny komerčních krmiv pro domácí zvířata. Mnoho lidí si vybere jedno krmivo, které pak podává svému psovi nebo kočce podlouhou dobu. Proto domácí psi a kočky konzumují převážně uhlohydrátovou stravu s nepatrnou obměnou. Dnešní krmiva pro kočky a psy jsou na hony vzdálena široké škále krmiv převážně založených na bílkovinách, která konzumovali jejich předkové. Problémy spojené s komerčními krmivy lze vidět každý den v ordinacích zvěrolékařů. Chronické zažívací problémy, jako je chronické zvracení, průjmy a zánětová onemocnění střev patří mezi nejčasněji léčené choroby.

Ty bývají často výsledkem alergie nebo netolerance vůči ingrediencím krmiv pro domácí zvířata. Trh krmiv s "omezenými ntigeny" nebo "novými bílkovinami" je v současné době podnikem s obratem dosahujícím mnoha miliard dolarů. Tato krmiva jsou formulována tak, aby řešila stoupající netolerantnost vůči komerčním krmivům, kterou si zvířata vypěstovala. Nejnovějším hitem je opravdové "hypoalergenické" krmivo, v němž jsou veškeré proteiny uměle rozsekány do kousků menších, než může imunitní systém rozpoznat a reagovat na ně. Suché komerční krmivo pro domácí zvířata je často kontaminováno bakteriemi, které mohou nebo nemusí způsobovat problémy. Nevhodné skladování krmiva a některé krmné praktiky mohou vést k množení těchto baktérií. Například přidání vody nebo mléka ke zvlhčení krmiva a jeho následné ponechání při pokojové teplotě způsobuje množení baktérií.8 A přitom je tento postup doporučován na zadní straně obalu některých krmiv pro štěňata a koťata.

Formule krmiv pro domácí zvířata a krmná praxe, kterou výrobci doporučují, prohloubily další zažívací problémy. Podávání pouze jednoho jídla denně může způsobit podráždění jícnu žaludeční kyselinou. Podávat dvě menší krmné dávky denně je vhodnější. Krmná doporučení nebo pokyny na obalu jsou často nafouknutá natolik, aby zákazník nakonec koupil více krmiva. Nicméně firma Procter & Gamble údajně postupovala opačně v případě svých výrobkových řad Iams and Eukanuba, když snižovala krmné dávky, aby dokázala, že její krmiva jsou pro krmení levnější. Nezávislé studie objednané konkurenčním výrobcem pak zjistily, že tato snížená množství nestačí na udržení zdraví. Společnost Procter & Gamble se od té doby soudila s konkurenčním výrobcem, který pak naopak žaloval ji, a navíc došlo ke stížnosti zákazníka, který požadoval odškodnění za

újmu způsobenou psům v důsledku revidovaných krmných pokynů. Onemocnění močových cest je přímo spojeno se stravou jak koček tak i psů. Močové kameny u koček často vznikají nebo se zhoršují formulemi komerčního krmiva pro domácí zvířata. Jeden typ kamene zjištěný u koček je nyní méně běžný, avšak jiný, mnohem nebezpečnější typ se vyskytuje častěji. Manipulování s formulemi vyráběných krmiv pro kočky zaměřené na změnu kyselosti moči a množství některých minerálů, mělo

přímý negativní dopad na tyto nemoci. Také u psů se vytvářejí kameny v důsledku jejich stravy. Historie ukazuje, že komerční krmné produkty pro domácí zvířata mohou vyvolávat choroby. O často fatální srdeční chorobě u koček a u některých psů je dnes známo, že ji způsobuje nedostatek aminokyselinového taurinu. Dalším důsledkem nedostatku taurinu je slepota. Tento nedostatek byl způsoben nedostatečným množstvím taurinu ve formulích krmiva pro kočky, k němuž došlo v důsledku sníženého množství zvířecích proteinů a zvýšeného spoléhání na uhlohydráty. Krmiva pro kočky jsou nyní doplňována o taurin.

Nový výzkum napovídá, že doplňkový taurin může rovněž pomáhat psům, ale zatím jen málo výrobců dodává navíc taurin do krmiv pro psy. Nedostatek draslíku v některých krmivech pro kočky způsobil také selhání ledvin u mladých koček. Proto se

draslík nyní přidává ve větších množstvích do všech krmiv pro kočky. Rychlý růst u velkých chovných štěňat zřejmě přispívá k onemocnění kostí a kloubů. Nadměrné kalorie a vápník v některých krmivech vyráběných pro štěňata způsobily rychlý růst. Pro velké chovné psy nyní existují speciální krmiva pro štěňata. Nicméně tato nedávná změna již nepomůže nesčetným psům, kteří žili a zemřeli s onemocněním kyčlí a loktů. Existuje také důkaz o tom, že hypertyreóza u koček může mít souvislost s nadměrným jódem v komerčním krmivu pro domácí zvířata.9 Jedná se o nové onemocnění, které se poprvé objevilo v sedmdesátých letech, když se na trhu objevily konzervy s krmivem. Přesná příčina a účinek nejsou zatím známy. Jedná se o závažné a někdy i smrtelné onemocnění, jehož léčba je velmi nákladná. Mnohé nutriční problémy se objevily v souvislosti s popularitou komerčních krmiv na bázi cereálií.

Některé z nich byly způsobeny tím, že strava byla nekompletní. Ačkoliv se některé ingredience nyní přidávají, nevíme zatím, jaké ingredience odhalí budoucí odborníci, které by měly být neustále doplňovány do krmiv pro domácí zvířata. Jiné problémy mohou být výsledkem reakcí na přísady. Jiné jsou důsledkem kontaminace baktériemi, plísněmi, léky či jinými toxiny. U některých chorob je znám vliv komerčních krmiv, u jiných nikoli. Základem je to, že strava složená převážně z nízkokvalitních cereálií a vyškvařených masných krmiv není tak výživná ani bezpečná, jak byste pro svoji kočku nebo pro svého psa očekávali.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení