Význam vitaminy B-komplex

Vitaminy skupiny B jsou zahrnuty jako kofaktory v řadě metabolických funkcí, zvláště energetickém metabolismu a syntetických pochodech. Protože jsou rozpustné ve vodě, nejsou ukládány v těle, ale zvířata je potřebují každý den. Tyto potřeby mohou být kryty kombinací zdrojů v potravě a biosyntézy mikroby ve střevech. Nedostatek může vzniknout po dlouhodobém podávání antibiotik, při nechutenství nebo pokud je zvýšená ztráta vody jako u průjmů. Obvykle nedostatek jednotlivých vitaminů skupiny B vzniká jako následek interakcí s jinými komponentami v krmení.

Obecně kožní příznaky, spojené s nedostatkem vitaminů skupiny B, jsou suchá, vločkovitá kůže a vypadávání srsti. Biotin, riboflavin, niacin a pyridoxin jsou především důležité pro normální funkci kůže.

Nedostatek biotinu vytváří charakteristické vypadávání srsti kolem tváří a očí, v závažných případech i se strupy. Tento stav může vzniknout po zkrmování velkého množství syrových vajec. Bílek totiž obsahuje avidin = protein, který váže biotin a zabraňuje jeho vstřebání v zažívacím traktu. Nedostatek riboflavinu způsobuje cheilosis vzhledem k seborrhoei a nemůže se vyskytnout, jestliže krmení obsahuje maso nebo mléčné produkty. Niacin je syntetizován z tryptophanu a nedostatek se projeví jen pokud krmení obsahuje málo zvířecího proteinu a hodně obilovin nebo jiných cereálií, které jsou špatným zdrojem tryptophanu. Nedostatek má za následek pellagru (u lidí) nebo „černý jazyk" (u psů), s vředy na sliznicích, průjmem a hubnutím a obvykle se svědivým zánětem kůže pánevních končetin a spodní části břicha. Nedostatek pyridoxinu může způsobit matnou voskovitou nečistou srst s jemnými lupy a ostrůvkovitým vypadáváním srsti (je známa jen v experimentálních studiích).

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení