Vitamin A

Vitamin A (retinol a jeho deriváty) má mnoho fyziologických funkcí a je zařazen do regulace růstu buněk a jejich diferenciaci. Je důležitý pro udržení integrity epiteliální tkáně a je zvláště důležitý pro keratinizační proces. Obojí, nedostatek i nadbytek, vitaminu A může dát podnět k vzniku ložisek postižené kůže, hyperkeratinizace a tvorbě lupů, špatné srsti a zvýšené vnímavosti pro mikrobiální infekci. Hyperkeratóza mazových žlázek může mít za následek uzavření jejich vývodu a tvorbu tuhých, papulárních erupcí.

Nedostatek vitaminu A je vzácný u zvířat, toxický stav, s jeho změnami na kostře se objevuje častěji. Vzácně se setkáváme u psů s hypervitaminózou A, pokud jsou zkrmována velká množství jater, nebo po dlouhodobém podávání krmení doplněného vitaminem A nebo olejem z tresčích jater.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení