Esenciální mastné kyseliny
Mastné kyseliny omega-6 a omega-3
Omega-6 a omega-3 mastné kyseliny plní řadu funkcí, které jsou klíčové pro udržení zdravé struktury a funkce kůže.
Mezi jejich funkce patří:
· Tvoří součást buněčných membrán
· Podílejí se na bariéře, která udržuje kožní prostupnost pro vodu
· Slouží jako prekurzory eicosanoidů, jako jsou prostaglandiny
· Ovlivňují růst a zrání kůže (proliferaci epidermis)
Psi nemohou syntetizovat kyselinu linoleovou a proto vyžadují dietní zdroje pro získání omega-6 mastných kyselin. Existují také mírné požadavky na omega-3 mastné kyseliny v krmivech za určitých fyziologických podmínek. Omega-6 mastné kyseliny se obvykle získávají z rostlinných zdrojů nebo ze zvířecího masa, zatímco omega-3 mastné kyseliny se nacházejí převážně v mořských rybách a některých rostlinných materiálech, jako je len.
Dietní nedostatky esenciálních mastných kyselin nejsou běžné, ale mohou se vyskytnout u psů krmených krmivem špatné kvality, nízkotučným, nebo doma nevhodně připraveným. Hladina polynenasycených mastných kyselin (PUFA) může být snížena v krmivech po oxidativním poškození způsobeném prodlouženým skladováním nebo nedostatkem antioxidantů, jako je vitamin E. Vzácněji se nedostatky mastných kyselin mohou objevit v souvislosti s malabsorpcí tuku kvůli onemocnění jater, slinivky břišní nebo gastrointestinálního traktu.
Kožní příznaky se obvykle projeví po dvou až třech měsících krmení nedostatečným krmivem. Počátečním příznakem je snížená produkce povrchových lipidů, což vede k matné a suché srsti s jemnými lupy. Dlouhodobý nedostatek může způsobit vypadávání srsti, mastnou kůži, zejména na ušních boltcích a mezi prsty, s následnými sekundárními záněty kůže.
Pokud nedostatek není komplikován jinými faktory, reakce na doplnění mastných kyselin je obvykle viditelná během tří až osmi týdnů. Korekci nedostatku lze dosáhnout změnou krmiva.
Zdroj Omega 3 & 6 objednat zde